Joga pochodzi z Indii, a jej historia sięga przeszło 4 tysięcy lat. Od tego czasu rozwinęło się wiele odmian tej nauki, którą dziś znamy głównie jako system ćwiczeń fizycznych i praktyk oddechowych. Celem jogi jest zyskanie wewnętrznej równowagi i zjednoczenie duszy i ciała. Joga oddziałuje na niemal wszystkie narządy i układy w naszym ciele. Efekty praktykowania jogi są widoczne już po pierwszym miesiącu.
Joga została stworzona w celach medytacji przez hinduskich mędrców, przez co uważa się, że jest nierozerwalnie związana z duchowością. Od tego czasu jednak joga znacząco ewoluowała i prawdą jest, że do dziś część osób wiąże jogę z medytacją, to jednak dla wielu jest to po prostu system treningowy, który pozytywnie wpływa na ciało. Nie należy stawiać jogi na równi ze stretchingiem i relaksacją, gdyż praktyka jogi może być niezwykle wyczerpująca. Nie należy skreślać tej formy aktywności przed spróbowaniem jej. Istnieje wiele odmian jogi i faktycznie część z nich ma spokojny charakter, gdzie celem jest relaks, rozluźnienie mięśni i równowaga psychofizyczna. Jednak są też odmiany, które charakteryzują się dużą intensywnością, podczas których nie można narzekać na brak zmęczenia.
Jest wiele korzyści płynących z regularnego praktykowania jogi. Pozwala ona na wyciszenie i oderwanie od codziennych problemów. Skupienie koncentruje się na przechodzeniu do kolejnych asan, czyli pozycji w jodze.
Joga zmniejsza zmęczenie psychiczne, redukuje stres, pomaga utrzymać równowagę psychiczną i spokój ducha, wzmacnia mięśnie posturalne, jak i głębokie. Dzięki wzmocnieniu mięśni przykręgosłupowych i mięśni core praktykowanie jogi poprawia postawę ciała oraz stabilizuje kręgosłup i miednicę. Joga pozwala zapomnieć o bólach kręgosłupa spowodowanych siedzącym trybem życia. Dzięki niej można lepiej poznać swoje ciało i zwiększyć świadomość pewnych mięśni, które zostają aktywowane i użytkowane na co dzień. Z biegiem czasu mięśnie wzmacniają się i uelastyczniają, w konsekwencji czego jest się w stanie wykonać coraz trudniejsze asany, a to przekłada się na zadowolenie z progresu i chęć dalszego zagłębiania się w praktykowanie jogi.