Terapia w ciąży

Fizjoterapia dla kobiet

PRZYGOTOWANIE DO CIĄŻY

Gdy planujesz ciążę warto się do niej odpowiednio przygotować. Dobre przygotowanie może ułatwić zajście w ciążę oraz usprawnić jej przebieg.

Jeśli jest to twoja kolejna ciąża, warto skonsultować się z fizjoterapeutą, aby ocenił stan Twoich mięśni brzucha i dna miednicy. Jeżeli jesteś po cesarskim cięciu zadbaj dodatkowo o mobilizację blizny.

 Podczas wizyty u fizjoterapeuty skupi się on na:

– ćwiczeniach mięśni dna miednicy- regularne ćwiczenia tych mięśni dają większą świadomość tego obszaru

– regularnych ćwiczeniach- poprawią one twoją wydolność oraz wzmocnią twoje ciało

– prawidłowej postawie- w czasie ciąży zmienia się postawa ciała, jeśli przed ciążą masz problem żeby ją utrzymać to zadbaj o to odpowiednimi ćwiczeniami, pomoże to uniknąć niechcianych dolegliwości bólowych

– bólach kręgosłupa- jeśli cierpisz na bóle kręgosłupa, warto się nimi zająć przed zajściem w ciążę, która dodatkowo go obciąży

TERAPIA

Jeśli nie ma przeciwwskazań od lekarza prowadzącego to na wizytę do fizjoterapeuty możesz udać się w drugim trymestrze ciąży lub wcześniej jeśli pojawiają się jakieś dolegliwości bólowe.

Na wizycie fizjoterapeuta popracuje z Tobą nad prawidłową pozycją ciała, którą będzie coraz trudniej utrzymać wraz z rosnącym brzuszkiem. Nauczysz się także ćwiczeń na mięśnie dna miednicy oraz ćwiczeń oddechowych.

Poznasz prawidłowe nawyki toaletowe i odpowiednie wykonywanie czynności dnia codziennego.

Jeśli dolega Ci ból fizjoterapeuta zastosuje odpowiednie leczenie.

MASAŻ W CIĄŻY

Delikatna forma masażu przyszłej mamy przyniesie ulgę, zmniejszy obrzęki, napięcia oraz dolegliwości bólowe w okolicach barku, karku, szyi, grzbietu oraz kończyn górnych i dolnych. Specjalne boczne ułożenie umożliwia wykonanie masażu nawet w zaawansowanej ciąży. 

 KINESIOTAPING

Czasem podczas terapii używane są specjalne elastyczne plastry. Mogą być one stosowane na bóle w okolicy miednicy, obrzęki czy odciążenie brzuszka. Kinesiotaping jest stosowany pomiędzy wizytami w celu utrzymania efektów terapii.

ĆWICZENIA INDYWIDUALNE

Aktywność fizyczna jest zalecana wszystkim kobietom w ciąży, także tym, które wcześniej nie ćwiczyły. Wszystkie ćwiczenia są dobierane indywidualnie do twoich potrzeb i możliwości. W ciąży powinno się wykonywać ćwiczenia: rozciągające, wzmacniające, oddechowe i aerobowe.

 Co dzięki nim uzyskasz?

– lepszą świadomość własnego ciała

– lepsze przygotowanie do kolejnych miesięcy ciąży

– zmniejszone ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej czy nadciśnienia tętniczego

– zmniejszenie dolegliwości bólowych jeśli takowe występują

Jeśli ćwiczyłaś przed ciążą możesz zacząć już od pierwszego trymestru, w przeciwnym razie poczekaj do drugiego. Prze rozpoczęciem ćwiczeń, skonsultuj się z lekarzem czy nie ma ku temu przeciwwskazań.

PRZYGOTOWANIE DO PORODU

Mniej więcej od 36 tygodnia ciąży możesz wybrać się na wizytę do fizjoterapeuty, który pokaże Ci jak możesz się przygotować do porodu. Na takie spotkanie możesz także przyjść z partnerem.

Czego nauczysz się na takiej wizycie?

– masażu krocza- najlepiej taki masaż wykonywać codziennie w celu uelastycznienia tej okolicy, jest to przydatne przy dużym rozciągnięciu spowodowanym główką dziecka

– ćwiczeń oddechowych i rozluźniających

– parcia oraz pozycji do porodu- pokazywane są także pozycje z udziałem partnera

– profilaktyki poporodowej- warto wiedzieć jak zabezpieczyć swoje ciało w pierwszych dniach i tygodniach po porodzie aby uniknąć nieprzyjemnych skutków porodu