Fizjoterapia jest dla każdego, niezależnie od wieku czy wykonywanego zawodu. Kontuzje, przeciążenia i zwyrodnienia mogą dotknąć każdego w każdym momencie życia. Fizjoterapeuta może pomóc zarówno w przywróceniu sprawności, jak i również w poprawie wydolności czy kondycji.
Moment rozpoczęcia terapii jest ważny i może bezpośrednio wpłynąć na efekt leczenia. Niepokojące objawy i dolegliwości warto skonsultować z fizjoterapeutą, np. ból w okolicy kręgosłupa może być spowodowany chorobami narządów wewnętrznych, dlatego wizyta u fizjoterapeuty może przyspieszyć leczenie.
Ważny jest czas rozpoczęcia terapii po operacji, na przykład biodra czy kolana. Ale jest też ważny po „klasycznym” złamaniu kończyny. Dlaczego?. Po nieleczonym urazie mogą powstać przykurcze mięśniowe lub nieprawidłowe wzorce ruchowe. Im wcześniej rozpoczniemy terapię, tym lepsze efekty możemy osiągnąć.
Gdy pacjent posiada wyniki badań lub dokumentację leczenia, warto pokazać je fizjoterapeucie podczas pierwszej wizyty w gabinecie. Natomiast dodatkowe badania specjalistyczne nie są konieczne przed wizytą.
Fizjoterapia to dyscyplina obejmująca kinezyterapię, fizykoterapię i masaż. Fizykoterapia to zastosowanie działania fizycznego, takiego jak pole magnetyczne, laser, prąd, ultradźwięki. Fizjoterapia i fizykoterapia nie są synonimami, pierwsza obejmuje drugą.
Oprócz wspomagania procesu leczenia, fizjoterapia w wielu schorzeniach może być traktowana jako terapia podstawowa. Na przykład problemy związane z poziomem aktywności układu nerwowego są najskuteczniej leczone poprzez fizjoterapię. Fizjoterapia sprawdza się jako terapia podstawowa lub wspomagająca podczas leczenia wielu chorób.
Fizjoterapeuci stosują połączenie kinezyterapii, fizykoterapii i masażu. Kinezyterapia to leczenie ruchem, ćwiczenia. Fizykoterapia to pole magnetyczne, laser, prąd, ultradźwięki. Masaż to bierne oddziaływanie mechaniczne. W trakcie terapii fizjoterapeuta może stosować kompilację różnych elementów – np. kinezyterapia połączona z fizykoterapią.
Osoby niepełnosprawne, seniorzy i sportowcy – wszyscy korzystają z usług fizjoterapeuty. Dawniej ten specjalista kojarzony był przede wszystkim z zabiegami dla osób niepełnosprawnych. Zabiegi pomagały tym pacjentom wrócić do zdrowia po wypadkach, urazach i chorobach, zmniejszyć napięcie mięśniowe i pobudzić nieaktywne mięśnie. Obecnie pacjentami są również sportowcy, którzy doznali urazów (skręcenia, zwichnięcia, złamania), a także osoby z nadwyrężonymi stawami lub cierpiące na zwyrodnienia i wady postawy po zabiegach operacyjnych. Fizjoterapeuta może dobrać odpowiednie leczenie w zależności od potrzeb każdego pacjenta. Dzięki tym zabiegom można znacznie poprawić stan zdrowia pacjenta.
Współpraca między pacjentem a terapeutą jest niezbędna dla sukcesu leczenia. Zaufanie pacjenta do procesu leczenia, jego zaangażowanie w terapię oraz kontynuacja ćwiczeń po opuszczeniu placówki są ważnymi elementami tej relacji. Ważne są również działania profilaktyczne, które mogą pomóc w zapobieganiu przyszłym urazom.
Fizjoterapia może pomóc ludziom wyjść z urazów i odzyskać mobilność, nawet jeśli te urazy miały miejsce dawno temu. Skuteczność fizjoterapii w przypadku starego urazu zależy od ciężkości pierwotnego uszkodzenia, a odzyskanie utraconej mobilności może wymagać wiele czasu i wysiłku. Ból czy ograniczenia zakresu ruchu bywają uciążliwe i wpływają na komfort życia, dlatego warto znaleźć fizjoterapeutę, który dobierze odpowiednią terapię, dostosowaną do urazu i upływu czasu.