Staw kolanowy jest aparatem bardzo wrażliwym – łatwo ulega przeciążeniom i kontuzjom. Podczas zeskoku, chodzenia, jazdy na rolkach czy gry w piłkę może dojść do upadku, którego skutkiem będzie skręcenie lub stłuczenie kolana. Towarzyszący temu zwykle silny ból, który jest pierwszym wskazaniem do wizyty u ortopedy.
Warto pamiętać, że otyłość, dźwiganie ciężarów czy długotrwałe utrzymywanie kolan w pozycji zgiętej sprzyja przeciążeniom stawów kolanowych. Może się wtedy pojawić ból podczas chodzenia po schodach, co powinno być sygnałem ostrzegawczym.
Oprócz bólu, wskazaniem do wizyty u ortopedy jest:
- obrzęk stawu,
- ograniczenie ruchomości,
- uczucie niestabilności,
- gorączka, mogąca wskazywać na toczący się stan zapalny.
Wizyta u specjalisty rozpoczyna się wywiadem lekarskim. Przed wizytą warto przypomnieć sobie od kiedy dokucza ból, w jakich sytuacjach się nasila, jakie czynności są przez to ograniczone i co powoduje ulgę. Jeśli stosowane są leki, warto mieć ich listę.
Nie należy ignorować żadnych dolegliwości ze strony stawów kolanowych, gdyż nieleczone urazy i stany zapalne mogą prowadzić do trwałych zmian. Wczesne wykrycie i leczenie nieprawidłowości często pozwala uniknąć operacji, a także przyspiesza proces postępowania fizjoterapeutycznego.